It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).
Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.
Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).
lub twoja przeglądarka zbyt powoli wczytuje reklamy.
Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.
Dystrybucja Filmów Blu-ray i 4K Ultra HD w Polsce do 11.05.2020
02-390 Warszawa ul. Grójecka 208
Imperial CinePix polski dystrybutor filmowy. Firma powstała 1 lutego 2007 roku w wyniku fuzji działającego od 1991 roku Imperial Entertainment z siostrzaną CinePix, działającą od 2004 roku. Imperial CinePix był wyłącznym dystrybutorem kinowym oraz DVD Blu-ray i 4K Ultra HD filmów takich wytwórni jak Disney, 20th Century Fox Studios, Metro Goldwyn Mayer, Sony Pictures Home Entertainment i Paramount Pictures.
strona internetowa: imperial-cinepix.com.pl
W czerwcu 2020 roku z hukiem po środowisku kolekcjonerskim przetoczyła się informacja o upadku jednego z dwóch największych dystrybutorów filmów na 4K Ultra HD, Blu-ray i DVD na rodzimym rynku. Prześledźmy długą historię giganta na glinianych nogach, czyli Imperial CinePix.
Na początku był jednak Imperial Entertainment. Spółka zrodziła się w 1991 roku podczas boomu na kasety. Pierwszym filmem wprowadzonym przez tego dystrybutora na VHS był "Król Lew". W 2004 roku powstała natomiast siostrzana firma o dźwięcznej nazwie CinePix zajmująca się dystrybucją kinową produkcji 20th Century Fox. W 2007 roku doszło do połączenia obu podmiotów i tak narodził się Imperial CinePix.
Prócz wyżej wspomnianej dystrybucji kinowej, firma przez swój okres istnienia zajmowała się sprzedażą największych hitów praktycznie wszystkich największych wytwórni. To spod skrzydeł Imperiala ukazywały się tytuły pochodzące Disneya, DreamWorks, 20th Century Fox, Sony Pictures, Paramount Pictures i Metro-Goldwyn-Mayer. W 2009 roku kontrakt na zajmowanie się działem domowym studia Myszki Miki przejął natomiast CD Projekt. Obrazy DreamWorks przestały się natomiast pojawiać w katalogu giganta w 2018 roku, gdy 20th Century Fox Home Entertainment utraciło prawa do zarządzania katalogiem wytwórni.
Mimo wyżej wymienionych ciosów firma bardzo długi czas miała się dobrze, na co wskazują również wyniki finansowe. W 2016 roku Imperial-CinePix wypracował 1,8 miliona złotych zysku, a rok później do tej kwoty dodał okrągły milion. Jak możemy przeczytać w sprawozdaniu z działalności spółki, planowała ona w 2018 umocnić swoją pozycję na rodzimym rynku, tym bardziej że właśnie wtedy do marketów miały wejść dwa oskarowe filmy - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" oraz "Kształt Wody". Niestety, sytuacja dystrybutora w tym właśnie roku okazała się stanowczo gorsza od oczekiwań. Imperial-CinePix poniósł stratę w wysokości aż czterech milionów złotych. Ćwierć tej kwoty była związana z wysokim kursem dolara, przez który wzrosła kwota do spłacenia wierzycielom w ramach zaciągniętego kredytu. Pozostała część straty została spowodowana spadkiem sprzedaży filmów właśnie na nośnikach 4K, Blu-ray oraz DVD o aż 60%. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy było zawieszenie współpracy dystrybutora z jednym z jego najważniejszych odbiorców - siecią Media Markt. Szczęśliwie dla Imperiala, obie strony dogadały się pod koniec roku i wtedy też do marketów zaczęły trafiać kolejne filmy 20th Century Foxa, Sony Pictures i Paramount Pictures.
Na koniec 2018 według badania GFK Polonia przeprowadzonego dla Galapagos, Imperial-CinePix był drugim największym dystrybutorem w Polsce, z udziałem w rynku oscylującym w okolicach 20%, ze sprzedażą nośników szacowaną na około 700 tysięcy nośników.
W 2019 roku spółka nie zdołała jednak wyjść na prostą i ponownie osiągnęła stratę, tym razem w wysokości trzech milionów złotych. Patrząc na sprawozdanie finansowe, naszym oczom rzuca się ogromny spadek przychodów netto ze sprzedaży, który był niemal dwukrotnie niższy niż w ubiegłym okresie rozliczeniowym. Trzykrotnie zmniejszyły się również koszty usług obcych, które wyniosły ostatecznie 11 milionów złotych. Dokument powstał jednak przy założeniu, że działalność firmy nie będzie kontynuowana. Obostrzenia wprowadzone przez rząd bardzo mocno dotknęły branżę, powodując zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, do których trafiała znaczna część towarów. Dodatkowo Imperial ze względu na nieczynne kina nie był w stanie czerpać zysków z dystrybucji filmów 20th Century Foxa. Z dnia na dzień dystrybutor utracił możliwość sprzedaży większości swoich produktów, a część odbiorców przestała regulować płatności. Prowadzenie działalności zostało jeszcze mocniej poddane w sens, ze względu na fuzję Disneya i 20th Century Studios, przez którą nie było możliwe przedłużenie kontraktów na dystrybucję kinową filmów wyżej wymienionego studia. Likwidację ułatwiał fakt, że w 2020 roku wygasały kontrakty na dystrybucję filmów na nośnikach dla Sony i Paramount. Imperial w końcu rozpoczął likwidację spółki, 10 maja 2020 zostały zamknięte jej księgi rachunkowe, a polski rynek filmowy stracił jednego z najważniejszych graczy.
Autor: Kamil
Statystyki strony
Wszystkie filmy:
4195
Polskie okładki Blu-ray:
2868
BD-Info [Blu-ray]:
3596
BD-Info [4K Ultra HD]:
493
Video Bitrate [Blu-ray]:
3464
Video Bitrate [UHD]:
411
Skany płyt Blu-ray:
3996
O serwisie Polski Portal Blu-ray - poral.eu powstał w 2006 roku na którym znajdują się prawie wszystkie filmy Blu-ray i 4K Ultra HD, które zostały wydane w Polsce oraz poza granicami Polski z polską wersją jezykową. Jakie informacje umieszczam? Podstawa to BD-Info, wykres Video Bitrate, skany opakowania lub zdjęcia. Pozostałe to screen-y z filmu i menu, ciekawszych dodatków oraz specyfikacja materiałów dodatkowych. Kontakt   Dostęp   Kolekcja   DVD   HD-DVD   Ericsson   Przelicznik                 e-mail: slawomir@poral.net ⓒ 2006 poral.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone. |