CinemaScope - sposób realizacji szerokoekranowej umożliwiający projekcję filmów
o proporcjach obrazu 2.66:1, dwukrotnie dłuższego od standardowego 1.33:1.
Obraz Anamorficzny - termin używany w odniesieniu do kinematograficznej techniki rejestracji obrazu panoramicznego na taśmach filmowych 35 mm, a także innych mediach służących do zapisu obrazu i w początkowym założeniu przystosowanych do rejestracji obrazu o proporcjach niepanoramicznych. Termin ten stosowany jest także w odniesieniu do projekcji kinowej wymagającej projektorów wyposażonych w optykę z soczewkami anamorficznymi pozwalającymi odtworzyć oryginalne proporcje obrazu na ekranie. Obrazu anamorficznego nie należy mylić z opracowanym dla potrzeb telewizji cyfrowym obrazem anamorficznym, który opiera się na podobnych założeniach, ale wykorzystuje do kompresji całkiem inne metody.
Obraz panoramiczny występuje zazwyczaj w trzech formatach, opisujących proporcje obrazu: 2,35:1, 1,85:1 i 1,78:1. Dodatkowo każdy z nich może być zapisany w odmianie anamorficznej lub nie anamorficznej. Termin "anamorficzny" odnosi się do sposobu transferu filmu z oryginalnego źródła na płytę DVD. Szerokoekranowy film jest zamieniany na wideo w postaci odbitki anamorficznej, w której klatki są zwężane poprzez ściśnięcie. Tak przygotowany obraz kodowany jest w MPEG-2 i zapisywany na krążku. Podczas odtwarzania filmu, obraz zostaje z powrotem rozciągnięty do właściwych rozmiarów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najlepszej z możliwych jakości obrazu, ponieważ na opisanie obrazu wykorzystuje się pełną rozdzielczość PAL (720x576).
Na telewizorze panoramicznym obraz w o proporcjach 1.85:1 wypełni cały ekran bez żadnych strat jakości. Natomiast na telewizorze 4:3 odtwarzacz dokonuje matematycznej konwersji w dół, zamieniając cyfrowo cztery poziome linie obrazu na trzy linie oraz dodając elektronicznie czarne paski na górze i na dole ekranu. Mimo tej z pozoru brutalnej konwersji, taki obraz nie odbiega jakością od postaci "letterbox".
Dla odmiany w standardzie nie anamorficznym w filmach panoramicznych czarne paski na dole i górze ekranu dodaje się do materiału wyjściowego. Pozwala to zachować właściwe proporcje obrazu, ale w efekcie daje gorszą jakość filmu, ponieważ obraz jest opisany w pionie za pomocą mniejszej liczby pikseli. Podczas odtwarzania na telewizorze szerokoekranowym będziemy wciąż skazani na oglądanie czarnych pasków. Dodatkowo po bokach pojawią się szare pasy, dodane przez telewizor by wypełnić nie używane fragmenty obrazu. Oczywiście oglądanie filmu przy takich ustawieniach jest mało komfortowe. By w tej sytuacji obraz pojawił się na pełnym ekranie, musi być elektronicznie powiększony. Wszystkie wady powstałe podczas kopiowania i kodowania obrazu będą siłą rzeczy o wiele bardziej widoczne.
Przy odtwarzaniu na szerokim ekranie filmu z transferem anamorficznym o proporcjach 2.35:1 (obraz jest szerszy niż 1.85:1) również pojawią się wąskie czarne paski. Są one jednak mniejsze niż w przypadku pasków wkopiowanych w filmy nie anamorficzne. Stosowanie nieanamorficznego formatu jest dla posiadaczy panoramicznych telewizorów niczym nie uzasadnioną karą, odbierającą przyjemność jaką niesie ze sobą kino domowe.
Zasady komentowania:
Maksymalnie 1500 znaków.
Komentarz nie może zawierać linków.
Po dodaniu komentarza należy odczekać 5 minut przed kolejnym wpisem.
Wpisz poprawną odpowiedź na pytanie zabezpieczające.
Polski Portal Blu-ray - poral.eu powstał w 2006 roku na którym znajdują się prawie wszystkie filmy Blu-ray i 4K Ultra HD, które zostały wydane w Polsce oraz poza granicami Polski z polską wersją jezykową. Jakie informacje umieszczam? Podstawa to BD-Info, wykres Video Bitrate, skany opakowania lub zdjęcia. Pozostałe to screen-y z filmu i menu, ciekawszych dodatków oraz specyfikacja materiałów dodatkowych.