It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.

SMPTE VC-1

Jest to nieformalna nazwa standardu SMPTE 421M kodeka video opracowanego pierwotnie przez firmę Microsoft. Został wydany 3 kwietnia 2006 przez SMPTE.

Kodek VC-1 Microsoftu zatwierdzonym standardem
04.04.2006

Przedłożony we wrześniu 2003 roku ciału standardyzującemu Society of Motion Picture and Television Engineers kodek VC-1, został zatwierdzony jako międzynarodowy standard. Stworzony przez Microsoft standard kompresji wideo wykorzystany jest w technologii Windows Media Video 9.

Już od pewnego czasu wiadomo, że VC-1 jest obowiązkowym kodekiem nośników optycznych nowej generacji: HD DVD oraz Blu-ray. Oznacza to, że wszystkie odtwarzacze następników DVD muszą wspierać ten format kompresji wideo. Format ten jest konkurencyjnym wobec promowanego przez Apple H.264 (zwanego także MPEG-4 Part 10), który również jest wymagany przez oba standardy nośników optycznych nowej generacji. W standardyzacji uczestniczyło ponad 120 osób z 75 firm i organizacji związanych z mediami i rozrywką. Sam trwający ponad dwa lata proces należał do trudnych. Praca nad VC-1 obfitowała w wiele trudności i prowadziła do sporów, wbrew opinii osób, które uważały, że SMPTE "przybije pieczątkę" na dokumencie Microsoftu - powiedział Peter Symes, wice dyrektor SMPTE d.s. inżynierii. W rzeczywistości wiele osób i instytucji przyłożyło się do finalnego obrazu standardu w czasie ostatnich dwóch lat.

Standard VC-1 przeszedł przez rygorystyczną, formalną procedurę weryfikacji, w której uczestniczyli przedstawiciele segmentu mediów, rozrywki i przemysłu komputerowego. Dzięki temu powstał spójny i czytelny oraz otwarty standard pozwalający na kompresję wideo - powiedział Mike Dolan związany z Television Broadcast Technology.

Wsparcie dla VC-1 zapowiedziało już Warner Bros. Studio, którego filmy na nowoczesnych nośnikach mają być kompresowane przy użyciu VC-1 (Standard SMPTE 421M). Tworzenie aplikacji i urządzeń wykorzystujących VC-1 nie wymaga już zgody MS i podlega tantiemom na rzecz SMPTE. Tym samym WMV9 staje się inplementacją istniejącego standardu.

Microsoft wydaje VC-1 Encoder SDK


18.04.2007

Micrososft wypuszcza zestaw oprogramowania VC-1 Encoder software development kit (SDK) dla producentów kodujących obraz wideo. Nowy komercyjny SDK oferuje obraz lepszej jakości, szybsze czasy kodowania i inne nowe cechy, których na próżno szukać w poprzedniej wersji Windows Media Format SDK.

Nowy VC-1 Encoder SDK pozwala właścicielom licencji po raz pierwszy tworzyć wideo VC-1 poza Windows Media Format. Poprawione opcje obejmują program lub strumień transportowy dla HD DVD lub Blu-ray, strumień transportowy MPEG-2 dla transmisji wideo, Internet Protocol television (IPTV), Mateiral eXchange Format (MXF).

"Nasze dziedzictwo na polu kodowania wideo za pomocą Windows Media Video i lata pracy ze studiami w Hollywood są odzwierciedlone w najnowszej technologii VC-1 Encoder i nowym programie obsługi," powiedział Amir Majidimehr, wiceszef Consumer Media Technology Group w Microsofcie. "Będziemy wypuszczać nowe poprawki do narzędzi dla producentów, zapewniać posiadaczom licencji najnowsze uaktualnienia w koderach i ułatwiać ich adaptację w ciągle zmieniającym się świecie wideo."

VC-1 jest algorytmem kompresji stworzonym dla studiów w Hollywood zajmujących się produkcją domowej rozrywki w formacie HD DVD i wybranych tytułach Blu-ray. W rzeczywistości ponad 90 procent tytułów HD DVD wydanych w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje VC-1 do kompresji wideo. VC-1 jest także używany, aby zapewnić możliwość ściągania plików za pomocą Xbox Live Marketplace.

Statystyki strony

Wszystkie filmy:
3851
Polskie okładki Blu-ray:
2828
BD-Info [Blu-ray]:
3570
BD-Info [4K Ultra HD]:
484
Video Bitrate [Blu-ray]:
3442
Video Bitrate [UHD]:
397
Skany płyt Blu-ray:
3923
Video Menu:
756
Ostatnia zmiana: 23-09-2023 18:50

facebook.com/groups/poraleu
facebook.com/poral.eu

O serwisie

Polski Portal Blu-ray - poral.eu powstał w 2006 roku na którym znajdują się prawie wszystkie filmy Blu-ray i 4K Ultra HD, które zostały wydane w Polsce oraz poza granicami Polski z polską wersją jezykową. Jakie informacje umieszczam? Podstawa to BD-Info, wykres Video Bitrate, skany opakowania lub zdjęcia. Pozostałe to screen-y z filmu i menu, ciekawszych dodatków oraz specyfikacja materiałów dodatkowych.

Kontakt   Dostęp   Kolekcja   DVD   HD-DVD   Ericsson

               

e-mail: slawomir@poral.net ⓒ 2006 poral.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone.