It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

lub twoja przeglądarka zbyt powoli wczytuje reklamy.

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.

Wiadomości Blu-ray Disc

09 listopad 2010

Filmy na Blu-ray w Europie mają się dobrze - sprzedaż rośnie

Blu-ray to dość "świeży" nośnik optyczny. Napędy Blu-ray jak i same płyty to droga inwestycja, dlatego wiele osób pozostaje przy spraw­dzo­nych płytach DVD, które są po prostu tanie. Z opublikowanych badań wynika jednak, że do filmów na Blu-ray przekonuje się coraz więcej osób.

Wyniki badań mówią jednoznacznie: "W porównaniu z rokiem poprzednim, zakupiono dwa razy więcej filmów na Blu-ray". W trzecim kwartale tego roku Europejczycy wydali na płyty Blu-ray 445 milionów euro. Naj­więk­szą popularnością cieszyły się tytuły takie jak: Avatar, Starcie tytanów 2010, 2012, Alicja w krainie czarów oraz Sherlock Holmes. Pomimo tak dobrego wyniku, nadal najchętniej kupowane są płyty DVD, a w porównaniu do nich krążki Blu-ray wypadają słabo.

W trzecim kwartale wydaliśmy na płyty DVD aż 3,5 miliarda euro, czyli 7 razy więcej niż na płyty Blu-ray, które są zresztą nieco droższe. Oznacza to, że kupiliśmy 10 razy więcej płyt DVD niż ich niebieskich kolegów. Co się zaś tyczy płyt DVD - spadek sprzedaży wynosi 5,8% w porównaniu do poprzedniego roku.

17 maj 2010

Kopie dysków Blu-ray w 3D pojawiają się w Internecie

Liczący 37 GB obraz Blu-ray będącego do tej pory jedynie w pakiecie Samsunga 3D Starter Kit i załączonego do telewizorów 3D tej firmy dysku "Monsters vs Aliens" pojawił się już w Sieci.

Niemniej jednak ze względu na brak odpowiedniego oprogramowania do odtwarzania nawet najbardziej zatwardziali fani 3D nie będą mieli z niego pożytku, ponieważ nie ma jeszcze żadnego z zapowiadanych odtwarzaczy obsługujących 3D, które są w przygotowaniu przez firmy Arcsoft (TotalMedia Theatre), Corel (WinDVD), CyberLink (PowerDVD Ultra) lub Sonic (Roxio CinePlayer BD).
Teraz jednak haker posługujący się pseudonimem alexpk opublikował instrukcję, która opisuje, w jaki sposób można rozłożyć wideo zakodowane za pomocą MPEG-4 Multiview Video Coding (MVC) dysku 3DBD na oddzielne strumienie dla lewego i prawego oka. Na internetowych platformach wymiany plików znajdują się już nagrane stereoskopowe wydania filmu, które można odtwarzać na komputerach PC.

Biorąc pod uwagę, że MVC jest jedynie nieznacznie zmodyfikowaną metodą kompresowania, branża filmowa powinna była liczyć się z tym, że coś takiego prędzej czy później nastąpi. Fakt, że coś takiego stało się jeszcze przed oficjalną premierą pierwszego filmu na 3DBD "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe", potwierdza najgorsze obawy przemysłu filmowego.

MVC rozszerza metodę kompresji wideo MPEG-4 AVC (H.264) o wydajne kodowanie treści stereoskopowych w taki sposób, że strumień wideo dla prawego oka jest zapisywany jednie jako różnica w stosunku do całkowicie przetworzonego obrazu dla lewego oka. Tradycyjne odtwarzacze Blu-ray obsługują strumień dla lewego oka, jedynie odtwarzacze zdolne do obsługi 3D mogą dekodować także rozszerzenie MVC dla prawego oka, tworząc w ten sposób obraz stereoskopowy.

W poście na forum na stronie Biohemmet.se alexpk wyjaśnia, że zmodyfikował dekoder z oficjalnego programu referencyjnego bazującego na MPEG-4 AVC (H.264) rozszerzenia MVC i w ten sposób zdekodował wcześniej wyekstrahowane strumienie wideo. Dekoder tworzy widok dla lewego i dla prawego oka w formacie RAW, w wyniku czego jedna minuta wideo w jakości 1080p równa się 10 GB danych (po 5 GB dla lewego i prawego oka). Instrukcja prowadzi przez kolejne etapy przetwarzania aż do gotowych plików wideo MKV dla lewego i prawego oka, przy czym ten pierwszy zawiera także ścieżkę dźwiękową. Takie pliki można odtwarzać na komputerze za pomocą Stereoscopic Playera albo Nvidia Stereoscopic 3D Video Playera.

03 kwietnia 2010

Panasonic daje vouchery na filmy BD 3D

Cóż, sprzęt właśnie trafia na rynek, a materiałów z trójwymiarowym obrazem jak na lekarstwo. Stąd inicjatywa Panasonica polegająca na oferowaniu wraz z odtwarzaczami BD (obsługującymi 3D) voucherów umożliwiających otrzymanie paru bezpłatnych filmów w najnowszej odsłonie formatu. Na pierwszy rzut idą Ice Age 3D oraz Coraline, czyli (jak można się było tego spodziewać) filmy animowane. Warto podkreślić, że Panasonic jest bardzo zaangażowany w cały proces powstawania filmów oraz programów 3D. Samsung wystąpił z podobną inicjatywą - w tym wypadku do nabywców 3DTV trafią Monsters Vs Aliens (niestety prawdopodobnie jako płatny dodatek płatny z okularami 3D w zestawie) oraz Shrek 3D. Sony także chce zaoferować coś, co pozwoli od razu zakosztować trójwymiarowego obrazu. Tym czymś ma być film: "Cloudy With a Chance of Meatballs". W tym roku liczba tytułów 3D będzie oscylować w granicach 20-30... nie jest to oszałamiająca liczba. Dopiero w 2011 roku pojawi się więcej filmów, seriali oraz dokumentów. Patrząc na nasz rynek trudno oczekiwać szybkiej popularyzacji - będzie to swoista ciekawostka, bardzo kosztowna ciekawostka. 10 luty 2010

Odtwarzacze Blu-ray 3D Sony



Zgodnie z zapowiedzią firma Sony przedstawia więcej szczegółów dotyczących nowego odtwarzacza Blu-ray 3D Disc. BDP-S570

Po uaktualnieniu oprogramowania model BDP-S470 będzie mógł odtwarzać filmy Blu-ray 3D Disc na telewizorze 3D. Do historii przechodzą niewyraźne, kolorowane obrazy i okulary z kartonu. Sony wprowadza zaawansowaną technologię obrazu i aktywne okulary (Active Shutter), co pozwala tworzyć obrazy o pełnej rozdzielczości HD 1080p.

Model BDP-S570, zapowiadany na targach CES, będzie mógł odtwarzać filmy Blu-ray 3D Disc bez konieczności uaktualnienia oprogramowania. Będzie to najnowsze rozszerzenie rodzącej się serii produktów 3D. Obraz dopełnia seria zestawów kina domowego Sony zaprezentowanych ostatnio na targach CES, w tym model 3D BDV-IZ1000 oraz BDV-E970W, BDV-E870, BDV-E370, BDV-F500 i BDV-F700, które również są przygotowane do wyświetlania filmów 3D.

Dostęp do Internetu

Odtwarzacze Blu-ray Disc nie tylko umożliwiają oglądanie filmów 3D z rozdzielczością Full HD, lecz także zapewniają dostęp do świata rozrywki online. Technologia BRAVIA Internet Video umożliwia obejrzenie w serwisach "catch-up TV" programów emitowanych wcześniej - pod warunkiem, że są one dostępne w naszym kraju. W modelu S570 wbudowany interfejs Wi-Fi umożliwia łączenie się z internetem. Taką samą funkcję oferuje model S470 po podłączeniu adaptera USB bezprzewodowej sieci LAN firmy Sony. Model S570 jest wyposażony w system redukcji zakłóceń, który optymalizuje jakość przy strumieniowej transmisji pełnoekranowych filmów wideo przez internet poprawiając ostrość obrazu i wyrazistość kolorów.

Zestawy można także sterować za pomocą urządzeń iPhone lub iPod touch z wykorzystaniem bezpłatnego programu, który można pobrać z serwisu App Store. Z tym programem iPhone lub iPod touch może funkcjonować jako pilot z takimi funkcjami, jak dostęp do informacji o płytach Blu-ray (zdjęcia okładki, aktorzy, producent) oraz wyszukiwanie dodatkowych wideoklipów w internecie.

Nowe odtwarzacze Blu-ray obsługują więcej typów plików, w tym formaty DivX HD i MKV, co jeszcze bardziej ułatwia udostępnianie rozrywki z dowolnego miejsca w domu.

- Najnowsze odtwarzacze Blu-ray Disc z linii 2010 stanowią potwierdzenie, że Sony zajmuje wyjątkową pozycję jako producent dostarczający użytkownikom urządzenia 3D o pełnym zakresie funkcji ? powiedział Stuart Kemp, szef marketingu w Sony w Europie.

6 Luty 2009

Blu-ray w trzecim wymiarze

Panasonic utworzył Panasonic Hollywood Laboratory Advanced Authoring Center (PHL-AC). Działające przy Panasonic Hollywood Laboratory w Universal City w Kalifornii centrum, zajmie się tworzeniem i rozwijaniem formatu Blu-ray 3D Full HD (3D FHD). Nowa instytucja będzie pracować nad trójwymiarowym systemem kina domowego w standardzie Full HD, cyfrowym projektorem kinowym typu 3D-ready wraz z 380-calowym ekranem do oceny jakości trójwymiarowego obrazu HD oraz koderem MPEG-4 AVC 3D-ready.

Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas Panasonic zademonstrował trójwymiarowy system kina domowego Full HD (3D FHD), który zadebiutował w październiku 2008 roku na targach CEATEC w Japonii, zbierając entuzjastyczne recenzje.

- Panasonic zdaje sobie sprawę, że aby 3D FHD odniosło sukces, podobnie jak w przypadku formatu Blu-ray, konieczna jest współpraca ze studiami filmowymi i dostawcami zawartości na polach badań, rozwoju i produkcji - mówi Eisuke Tsuyuzaki, Dyrektor Zarządzający Panasonic Hollywood Laboratory.

- Panasonic wraz z hollywoodzkimi producentami pracuje nad promocją systemu 3D FHD poprzez standaryzację formatu 3D w Blu-ray Disc Association. Utworzenie PHL Authoring Center umożliwi testową produkcję, a ostatecznie przyczyni się do stworzenia filmów w systemie 3D FHD i wprowadzenia rozrywki HD na nowy poziom, dostępny dla konsumentów w ich własnych domach. Oczekujemy, że format 3D FHD wejdzie w życie w roku 2010 - dodaje.

2 Styczeń 2009

Płyty Blu-ray wypierają z rynku tradycyjne DVD

Ostatnie wyniki sprzedaży filmów na płytach Blu-ray w Wielkiej Brytanii zaskoczyły wielu. W ciągu listopada sprzedaż wzrosła o 165 proc. W Japonii odtwarzacze Blu-ray sprzedają się już lepiej niż zwykłe DVD. Także w Polsce ten rynek w ubiegłym roku gwałtownie się rozwijał. Do sklepów trafiły setki filmów na płytach Blu-ray.

Pod koniec 2008 r. firma APR Project DVD wydała serię 17 dokumentów National Geographic "Szokująca Ziemia" - była to pierwsza większa seria wydana po polsku. Zaczęły też spadać ceny. Film fabularny na tym nośniku można kupić już za 90 zł, podczas gdy do niedawna wszystkie kosztowały grubo powyżej 100 zł. Podobnie na świecie - cena nowości wydawniczych obniżyła się średnio z 35 do ok. 25 dol.

Liczba wszystkich odtwarzaczy Blu-ray w Polsce dochodzi już do stu tysięcy, z czego przeszło pięćdziesiąt tysięcy to konsole PlayStation 3 wykorzystywane przede wszystkim do gier. Ważnym wydarzeniem było pojawienie się w grudniu odtwarzacza Blu-ray polskiej firmy Manta, który był pierwszym kosztującym mniej niż 600 zł. Co więcej, Manta Emperor BHD-1 odtwarza filmy z całego świata, ignorując tzw. blokadę regionalną (w teorii film wydany z przeznaczeniem tylko na rynek amerykański nie powinien dać się odtworzyć w Europie).

Jeśli weźmiemy to wszystko pod uwagę, to w Polsce prawdziwe zakupy zarówno sprzętu, jak i filmów będziemy mieli okazję zaobserwować dopiero w tym roku.

Film na płytach Blu-ray ma w porównaniu ze zwykłymi DVD liczne zalety. Jakością obrazu bije starszego konkurenta na głowę, oferując przeszło pięciokrotnie większą maksymalną rozdzielczość. Do tego dochodzą lepszy dźwięk, interaktywne materiały dodatkowe, możliwość pobierania materiału z internetu i tym podobne. Odtwarzacze Blu-ray wydają się idealnym uzupełnieniem nowoczesnego 40-calowego telewizora o rozdzielczości high definition.

Mimo to rynek przyjmował technologię Blu-ray z oporami. Po pierwsze, klientów odstraszała wysoka cena. Pierwsze odtwarzacze kosztowały 1000 dol. Po drugie, aż do początku ubiegłego roku o rynek walczył HD DVD - konkurencyjny standard. Nie mając pewności, który z nich ostatecznie utrzyma się na rynku, konsumenci przezornie nie decydowali się na żaden. Dopiero w lutym 2008 r. standard HD DVD stracił wsparcie Toshiby, swojego głównego promotora, co było równoznaczne z jego rynkową porażką. Na placu boju pozostała technologia Blu-ray.

Do dzisiaj nie wszyscy są jeszcze przekonani o tym, że ta technologia przejmie miejsce DVD. - Poczekamy, aż wszystko się ustatkuje, a Blu-ray zajmie miejsce na rynku, zanim zaczniemy montować te odtwarzacze w naszych komputerach - powiedział w październiku szef firmy Apple Steve Jobs.

Inni wielcy elektronicznego świata są zdania, że to już się stało. - Konsumenci kupują trzy razy więcej filmów i odtwarzaczy Blu-ray, niż nabywali DVD w tym samym okresie w jego rozwoju - mówił Michael Youn, wiceprezes wytwórni filmowej Lionsgate, w czerwcu na konferencji prasowej. Z kolei pod koniec listopada szef Sony America Stan Glasgow powiedział w wywiadzie dla Reutera: "To jeden z nielicznych produktów, który dobrze się zachował w czasach tego ekonomicznego chaosu".

Studia filmowe szacują wartość światowego rynku Blu-ray w zeszłym roku na ok. 1 mld dol. i przewidują w przyszłym roku wzrost o 100 proc.

W całej Europie liczba filmów nagranych na płytach Blu-ray wzrosła rok do roku o 320 proc. W tzw. czarny piątek (dzień po Święcie Dziękczynienia i początek sezonu świątecznych zakupów) Amerykanie kupili czterokrotnie więcej odtwarzaczy niż w 2007. Standard od 2006 r. reklamowany jako technologia przyszłości coraz bardziej liczy się na rynku.

2 Grudzień 2008

400 GB na płycie Blu-ray

W ciągu dwóch lat ma ruszyć produkcja nośników Blu-ray o pojemności 400 GB. Dobrą wiadomością dla posiadaczy odtwarzaczy Blu-ray jest to, że obecnie dostępne w sprzedaży czytniki najprawdopodobniej będą zdolne do odtworzenia nowych płyt.

W lipcu br. informowaliśmy o opracowaniu przez firmę Pionieer dysku optycznego o pojemności 400 GB. Zgodnie z ówczesnymi zapowiedziami do odtwarzania takich płyt w czytnikach Blu-ray miały zostać wprowadzone niezbędne modyfikacje sprzętowe. Wedle najnowszych informacji dane z dysków 400 GB będzie można bez problemu odczytać w znajdujących się aktualnie na rynku odtwarzaczach.

Płyta opracowana przez firmę Pioneer posiada 16 zapisywalnych warstw, każda o pojemności 25 GB. Na nośniku o pojemności 400 GB może zmieścić się nawet do 48 godzin materiału HD. Masowa produkcja 400 GB płyt Blu-ray ma rozpocząć się do roku 2010. Płyt RW o takiej pojemności można się spodziewać dopiero w latach 2010 - 2012.

6 Listopad 2008

Blu-ray ponownie przegrywa ?

Format Blu-ray czekają ponownie ciężkie chwile, prognozują analitycy rynku IT. Pogłębiający się kryzys finansowy, widmo recesji w największych gospodarkach świata – wszystko to negatywnie odbije się na sprzedaży filmów i odtwarzaczy Blu-ray. Pierwsze efekty widoczne będą już w grudniu.

W najbliższych czasie klienci będą szukali tańszej alternatywy, względem ciągle drogiego Blu-ray. Świątecznym hitem sprzedaży, mogą okazać się więc odtwarzacze DVD wyposażone w skalery obrazu nowej generacji oraz wyjścia HDMI. Filmy DVD są coraz tańsze i nic nie wskazuje żeby ten format został porzucony przez studia filmowe w najbliższym czasie. Udział Blu-ray w rynku nigdy nie był duży, ale tak słabych prognoz sprzedaży nie było już dawno. Co prawda Andy Parsons, prezes Blu-ray (Blu-ray Disc Association), wydaje się tym nie przejmować, twierdząc, że są to jedynie chwilowe problemy, jednak coraz więcej analityków zaczyna dostrzegać ryzyko. Co jeśli Blu-ray nigdy nie zyska popularności porównywalnej z DVD?

Wdrożeniem Blu-ray nie jest nawet zainteresowane Apple. Steve Jobs przyznał, że Komputery tej firmy mają być wyposażone w odtwarzacze Blu-ray gdy technologia ta zajmie dobrą pozycję na rynku. Jednak kiedy dokładnie się to stanie, nie wiadomo.

5 Listopad 2008

BD+ złamane. Blu-ray coraz bliżej Linuxa

Niewielka grupa hakerów, skupiona wokół forum internetowego Doom9 złamała najnowsze zabezpieczenie antypirackie płyty Blu-ray. Nic już nie chroni zapisanych na nim treści przed nielegalnym kopiowaniem, a pojawienie się pierwszego odtwarzacza filmów Blu-ray dla systemu Linux, wydaje się być nieuniknione. To nie pierwszy duży „sukces” grupy Doom9, w kontekście łamania zabezpieczeń dysków optycznych.

Kilkanaście miesięcy temu, to również użytkownicy tego forum, przyczynili się w istotny sposób to pokonania systemu Advanced Access Content System (AACS), zabezpieczającego dyski HD-DVD/Blu-ray przed ich nieautoryzowanym kopiowaniem. Nośnik Toshiby, pozbawiony innych zabezpieczeń szybko stracił na znaczeniu – kolejne studia filmowe nie chciałby wydawać swoich filmów w wysokiej rozdzielczości na płycie, która w żaden sposób nie zabezpiecza ich interesów. Niewątpliwie zadecydowało to o ostatecznym końcu formatu HD-DVD. W nieco lepszej sytuacji znalazło się konsorcjum Blu-ray, którego szybko wyposażyło odtwarzacze filmów w dodatkowy system cyfrowego zarządzania prawami autorskimi BD+, stworzonym przez amerykańską firmą kryptograficzną Cryptography Research.

Sielanka nie trwała jednak długo. W marcu firma SlySoft przedstawiła najnowszą wersję programu AnyDVD HD, która … w ciągu kilku sekund zdejmowała z filmów Blu-ray zabezpieczenie BD+. Kopiowanie całego nośnika, ponownie stało się możliwe. Sprzedaż oprogramowanie została co prawda w wielu krajach zabroniona, jednak nie zmienia to faktu, że program można bez żadnego problemu kupić w sklepie internetowym producenta. Ponieważ AnyDVD jest programem komercyjnym przeznaczonym dla systemu Windows, a autorzy nigdy nie udostępnili jego kodu źródłowego, użytkownicy Linuxa pozbawieni zostali możliwości odtwarzania filmów Blu-ray, zabezpieczonych systemem BD+.

Najnowsze dokonanie grupy Doom9, może realnie przyczynić się do zmiany tej sytuacji. Hakerzy znaleźli metodę na samodzielne usunięcie BD+. Dzięki wskazówce udzielonej przez pracownika SlySoftu udało się przełamać działający w wirtualnej maszynie Javy kod zabezpieczeń filmów "Ja, robot" oraz "The Day After Tomorrow". Należy się spodziewać, że wkrótce kod źródłowy zostanie upubliczniony.

Złamanie BD+ może przyczynić się do spadku cen … czystych nośników Blu-ray, na które będą zapisywane „kopie bezpieczeństwa”. To pośrednio zaowocuje obniżkami cen – może filmy Blu-ray zyskają na popularności? A jeszcze nie tak dawno, znany amerykański analityk Richard Doherty (Envisioneering Group) zapowiadał, że zabezpieczenie BD+ wytrzyma co najmniej 10 lat.

9 czerwiec 2008 - Daniel Cieślak

Blu-ray popularyzuje się szybciej niż DVD?

Technologia Blu-ray co prawda wygrała tzw. wojnę formatów, ale mimo to nic nie wskazuje, by miała w najbliższym czasie się spopularyzować - ostatnio opublikowano serię raportów, z których wynika, że nowy standard bardzo powoli zdobywa rynek. Niemiecka firma Singulus - producent urządzeń do wytwarzania nośników optycznych - poinformowała jednak właśnie, że jej zdaniem nowy format popularyzuje się szybciej niż DVD.

Po porażce HD DVD wydawało się, że Blu-ray czeka świetlana przyszłość - jednak statystyki sprzedaży pokazują, że nowy format nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem konsumentów. Okazało się, że ludzie nie chcą kupować urządzeń obsługujących Blu-ray, ponieważ w zupełności wystarcza im... standard DVD (pisaliśmy o tym m.in. w tekście "IDC: Blu-ray wygrało, dlatego liderem... pozostanie DVD").

Z danych przedstawionych właśnie przez niemiecką firmę Singulus dowiadujemy się jednak, że gdy standard DVD debiutował na rynku (11 lat temu) to popularyzował się on jeszcze wolniej niż obecnie Blu-ray. Singulus jest jednym z największych dostawców sprzętu do produkcji nośników optycznych - od lat produkuje urządzenia do wytwarzania DVD, zaś od niedawna - również do Blu-ray.

"W pierwszym kwartale bieżącego roku dostaliśmy zamówienia na 21 maszyn do produkcji dwuwarstwowych płyt Blu-ray. A to oznacza, że zapotrzebowanie na nie jest większe, niż na DVD w pierwszym roku dostępności na rynku tej technologii - 11 lat temu zamówiono u nas 17 urządzeń do wytwarzania tych nośników" - oświadczył Stefan Baustert, szef działu finansowego Singulus.

4 marzec 2008

Problemy Blu-ray dopiero nadchodzą

Wojna formatów skończona – wygrał “Blu-ray”. Ale ten kto myśli, że dla niebieskich płytek nastał czas niczym nieograniczonego dobrobytu grubo się myli. Dopiero teraz płytki muszą zawalczyć o klienta.

Osobiście na pierwszy ogień problemów rzuciłbym wymagania klientów. To że Blu-ray Disc Association zachwala Blu-ray to, że filmy w “1080p” wyglądają nieziemsko i to, że mamy wreszcie jeden format, nie oznacza jeszcze że w sklepach RTV ustawiają się kilometrowe kolejki po playery. Są one nadal za drogie, a brak ustabilizowanych specyfikacji technicznych obejmujących we wszystkich modelach standard 2.0 wcale nie polepsza sytuacji.

Druga sprawa to ceny płytek. Filmy tanieją, ale mając na półce tytuł BR za 110 i DVD za 20-30 złotych ciężko jest znaleźć dostatecznie dużo argumentów na wydanie większej kasy. Szczególnie, że nowoczesne odtwarzacze DVD i Blu-ray pozwalają na zwiększanie jakości filmów na starszych płytach. Skalowane DVD nie dorównuje oczywiście alternatywnej rozdzielczości Blu-ray, ale kilkukrotnie niższa cena chwyta za portfel.

Poza tymi problemami Victor Matsuda, członek zarządu Blu-ray Disc, Association zauważa jeszcze inne wyboje na autostradzie wiodącej do bogactwa i sławy niebieskiego formatu.

Głównym wyzwaniem jest przeniesienie naszego sukcesu na stosunkowo małym rynku do rozmiarów masowych - mówi Matsuda w wywiadzie dla WhatHiFi.com.

Kolejnym wyzwaniem według Victora Matsuda będzie umieszczenie napędu Blu-ray w centrum domowego zestawu RTV. Trudno się z tym nie zgodzić. Aktualne ceny zarówno napędów jak i nośników DVD sprawiają, że format ten trzymał, trzyma i nadal będzie trzymał się mocno.

Z kolei to, czego obóz BR się nie boi to internetowa sprzedaż filmów w wysokiej rozdzielczości.

Według wspomnianego członka Blu-ray Disc Association filmy oglądane i ściągane z sieci będą miały duże znaczenie, ale w przyszłości. Obecnie sprzedawcy mogą się podobno czuć bezpieczni jeśli idzie o nośniki fizyczne.

25 luty 2008

Blu-ray ma nowego konkurenta?


Standard Blu-ray co prawda wygrał tzw. wojnę formatów - ale nie znaczy to, że jego zwycięstwo na rynku wideo wysokiej rozdzielczości jest przesądzone - mówią analitycy z firm Gartner oraz iSuppli. Głównym konkurentem płyt Blu-ray w tym sektorze nie jest jednak żaden inny nośnik optyczny lecz internetowe serwisy wideo dostarczające materiały HD bezpośrednio do komputera lub stacjonarnego odtwarzacza w domu klienta.

Zdaniem ekspertów, jest całkiem możliwe, że promowany przez Sony format - mimo iż przed kilkoma dniami wreszcie pokonał HD DVD - wcale nie jest "skazany na sukces rynkowy". Nie wiadomo bowiem, czy w świecie popularyzujących się łączy szerokopasmowych i wydajnych systemów P2P konsumenci tak naprawdę wciąż potrzebuję fizycznego nośnika filmów. "Teraz, po rozstrzygnięciu trwającej lata "wojny formatów", pojawia się nowe pytanie - czy w świecie wideo dostarczanego przez Internet klienci będą wciąż chcieli korzystać z jakiegokolwiek nośnika optycznego" - zastanawia się David Carnevale z iSuppli.

W ostatnich miesiącach w USA coraz bardziej popularyzują się serwisy wideo, dostarczające klientom filmy w HD za pośrednictwem Internetu (można je kupić m.in. w iTunes oraz w Amazon.com). Takie rozwiązanie ma oczywiście pewne wady (wielu klientów lubi gromadzić kolekcję płyt z filmami), jednak ma także wiele zalet - choćby łatwy dostęp do ogromnej kolekcji filmów, czy niższe ceny. Zdaniem Carnevale'a, popularyzowanie się takich serwisów z czasem sprawi, że filmy dystrybuowane na fizycznych nośnikach znikną z rynku.

Zjawisko to może zostać znacznie przyspieszone, jeśli ceny sprzętu i nośników HD wkrótce gwałtownie nie spadną. Większość sprzedawanych obecnie komputerów jest już w stanie odtworzyć filmy HD - klienci mogą więc stwierdzić, że skoro posiadany już przez nich sprzęt jest w stanie obsłużyć pobrany z sieci materiał HD, to inwestycja w urządzenia obsługujące Blu-ray może okazać się zbędnym wydatkiem.

"Większość producentów wciąż próbuje przekonać klientów, że inwestycja w stacjonarny odtwarzacz płyt HD jest niezbędna. Jednak konsumenci coraz częściej zaczynają postrzegać internetowe systemy dystrybucji wideo jako rozsądną alternatywę dla takich urządzeń" - czytamy w raporcie Gartnera.

20 luty 2008

Koniec formatu HD DVD !!!


Firma Toshiba ogłosiła, że wycofuje się z rozwoju, produkcji i sprzedaży odtwarzaczy i nagrywarek HD DVD. To wynik ostatnich decyzji największych wytwórni filmowych, które jedna za drugą rezygnowały z wprowadzania na rynek filmów zapisanych na takich krążkach. Pierwsze niepotwierdzone jeszcze informacje o końcu "wojny formatów" następcy DVD pozytywnie zareagowali akcjonariusze Toshiby. Akcje firmy na tokijskiej giełdzie podrożały w poniedziałek o ponad 5%.

HD DVD to promowany między innymi przez firmy Toshiba, NEC i Microsoft format zapisu optycznego danych przy zastosowaniu niebieskiego lasera. Tego typu nośniki, choć posiadają gorsze parametry niż ich największy konkurent - Blu-ray - mają jedną podstawową przewagę - pozwalają na jednoczesny zapis filmu w wysokiej i gorszej, odczytywanej przez odtwarzacze DVD rozdzielczości. Krążki BD na to nie pozwalają, jednak jako, że urządzenia je obsługujące są coraz tańsze powoli przestaje mieć to znaczenie.

Pierwszym poważnym ciosem dla "obozu HD DVD", zwiastujacym koniec "wojny formatów" była styczniowa decyzja koncernu Warner Bros. o porzuceniu tego rozwiązania (zobacz tekst: "Warner porzuca HD DVD - przełom w "wojnie formatów"). Wydarzenie to było poważnym ciosem - choćby dlatego, że Blu-ray zyskał znaczną przewagę w zakresie oferty filmowej. Obecnie w tym formacie wydawane są filmy 6 wielkich koncernów filmowych (oprócz Warnera są to Disney, Fox, Lionsgate, MGM oraz Sony). Po stronie HD DVD pozostali się tylko 3 giganci - Paramount Pictures, Universal Studios oraz Weinstein Company (do firmy tej należy m.in. studio Dimension Films).

W lutym, z HD DVD zrezygnowała duża amerykańska wypożyczalnia filmów - Netflix. Jej przedstawiciele oświadczyli, że rozwój sytuacji na rynku wideo HD jest dla nich jasnym sygnałem, że "wojnę formatów" wygrywa Blu-ray. W związku z tym firma wycofuje z oferty wydawnictwa HD DVD. Wiadomo już, że cały proces przeprowadzony zostanie stopniowo - Netflix nie będzie już kupował nowych filmów na HD DVD, ale wciąż będzie oferował klientom te, które firma kupiła wcześniej. Ostatecznie filmy w tym formacie powinny zniknąć z oferty wypożyczalni z końcem bieżącego roku. Decyzje o zaprzestaniu sprzedaży filmów nagranych na HD DVD podhjęły także wielkie sieci hipermarketów Best Buy i Wall Mart.

W dzisiejszym oświadczeniu, Toshiba zapewnia, że choć do końca marca zaprzestanie rozwoju i sprzedaży urządzeń HD DVD, wciąż oferować będzie serwis tym klientom, którzy zdążyli już zaopatrzyć się w odtwarzacz lub nagrywarkę tego formatu.

Informacje o tym, że Toshiba definitywnie wycofa się z promowanie HD DVD pojawiły się 16 lutego za sprawa japońskiej telewizji NHK. Na poniedziałkowym zamknieciu sesji japońskiej giełdy Nikkei akcje Toshiby podrożały o 5% (do 829 jenów za akcję).

17 luty 2008

Już 2 miliony filmów na Blu-ray w Europie!

Tym razem informacja z drugiego frontu, tego szczęśliwszego jak się okazuje. Jak poinformowała niedawno organizacja Blu-ray Disc Association European Promotions Committee, w Europie filmy na nośniku Blu-ray znalazły już ponad 2 miliony nabywców. To kolejny milion nośników w dorobku tego formatu, co ciekawe pierwszy padł zaledwie dwa miesiące temu.

Statystyki jednoznacznie zaczynają wskazywać zwycięzcę wojny HD, co daje wyraz w kolejnych wyliczeniach. Media Control GFK International podała, że do tej pory w Europie sprzedano prawie 2,4 mln filmów Blu-ray co daje 79% udziału w rynku dla tego formatu. Analogicznie filmy DVD-Video w rok po wejściu na rynek (w 1997 roku) sprzedały się w podobnej liczbie (2 mln) egzemplarzy.

Organizacja podała również zwycięzcę świątecznej gorączki. Okazał się nim film Pirates of the Caribbean: At World's End - trzecia część przygód Jacka Sparrowa, który sprzedał się w liczbie 100 tys. egzemplarzy.

Do tej pory (od 2006 roku) na rynek trafiło ok. 3,2 mln konsol PlayStation 3 (z wbudowanymi napędami Blu-ray) oraz ok. 34 tys. odtwarzaczy. Po roku wejścia DVD-Video na rynek (1997 rok) odtwarzacze DVD sprzedały się w liczbie 230 tys. Jak widać technologia nowej generacji przyjmuje się zdecydowanie lepiej niż poprzedni format i to głównie dzięki konsoli Sony. 23 styczeń 2008

Paramount: zapowiedzi naszych filmów na płytach Blu-ray to bzdury

Po odejściu Warnera z grona popierających HD DVD wielu zwolenników Blu-raya czekało na to, aż ostatni producenci trwający przy HD DVD również wycofają się z tego formatu. Takiego ruchu oczekiwano w szczególności od Paramountu i Universala, które w sierpniu minionego roku opowiedziały się po stronie HD DVD.

I rzeczywiście od pewnego czasu na liście spodziewanych premier brytyjskiego sklepu internetowego Amazon można znaleźć filmy produkcji Paramountu, takie jak "Anchorman", "Coming to America" i "Trading Places". Filmy są wydane na płytach Blu-ray, a ich wejście na rynek zapowiedziano na 10 marca. Na 31 marca Amazon zapowiada kolejne filmy na nośniku Blu-ray: "Failure to Launch" i "Feedom Writers". Autorzy z witryny News for gamers twierdzą nawet, że mają oświadczenie Amazona, w którym napisano m.in.: "... potwierdzamy, że wymienione filmy ukażą się w marcu".

Przedstawiciel niemieckiego Paramountu, zapytany o to przez heise Online, powiedział, że ten news to kaczka dziennikarska, a informacje Amazona są nieprawdziwe. Centrala firmy na razie nie udzieliła wyjaśnień odnośnie wydawania w przyszłości filmów w formacie Blu-ray.

9 styczeń 2008

Czyżby nadchodził koniec formatu HD DVD?

Czarne chmury zbierają się nad Toshibą i wszystkimi, którzy wspierają format HD DVD. W walce z konkurencyjnym Blu-ray wszystko wskazuje, że HD DVD nie ma szans. Olbrzymim ciosem była informacja wytwórni Warner Bros., iż rezygnują z HD DVD. Teraz szykuje się kolejna bomba, która może być przysłowiowym gwoździem do trumny. Londyński Financial Times poinformował, iż Paramount zamierza również przenieść się do obozu Blu-ray. Podobno w kontrakcie z Toshibą mają zapisane, iż w przypadku przejścia Warnera na wyłączność z Blu-ray, Paramount może również odejść. Tym informacjom zaprzeczyli jednak przedstawiciele wytwórni podczas konferencji CES. Stwierdzili oni jednoznacznie, że nadal pozostają wierni HD-DVD. Wydawać by się zatem mogło, że sprawa została przesądzona. Nic podobnego. Otóż na rzeczonej konferencji Paramount miał ogłosić listę filmów, które wyda na płytach DVD wysokiej rozdzielczości. Teraz jednak wytwórnia informuje, iż takiej listy nie zaprezentuje. Jeżeli Paramount przeszedłby do obozu Blu-ray, wierny HD-DVD pozostałby już tylko Universal, a to w zasadzie oznacza koniec wojny formatów i zwycięstwo Sony, która wspiera Blu-ray.

21 listopad 2007

Jim Noonan, jeden z wiceprezesów koncernu Warner Home Entertainment, zasugerował w rozmowie z dziennikarzem magazynu High-Def Digest, że firma ta zrezygnuje ze stworzenia zapowiedzianego kilka miesięcy temu formatu Total HD. Oznacza to, że płyty będące połączeniem nośników Blu-ray i HD DVD prawdopodobnie nigdy nie trafią na rynek.

Przedstawiciel Warnera tłumaczy, że pomysł wprowadzenia na rynek filmów na takich płytach pojawił się, gdy kilka koncernów filmowych planowała wydawanie filmów zarówno na Blu-ray, jak i HD DVD - wtedy wydawało się, że firmy takie mogą być zainteresowane "podwójnym" formatem. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy sytuacja dość radykalnie się zmieniła - obecnie Warner jest jedynym dużym wydawcą, który ma w ofercie zarówno Blu-ray, jak i HD DVD (kilka tygodni temu z wydawania swoich filmów w tym modelu zrezygnowała wytwórnia Paramount Pictures).

Aktualnie tylko my wydajemy filmy w obydwu formatach - wydaje się więc, że nawet gdybyśmy wprowadzili na rynek Total HD, to rozwiązanie to i tak nie wpłynęłoby na poprawą sytuacji klientów i sprzedawców. Mamy też sygnały od dystrybutorów detalicznych, że już teraz w ich sklepach zaczyna brakować miejsca na półkach z filmami - bo muszą się tam zmieścić płyty DVD, Blu-ray i HD DVD" - tłumaczył Noonan.

Dlatego też Warner podjął decyzję o zawieszeniu prac nad projektem (aczkolwiek firma nie wyklucza, że za jakiś czas, jeśli warunki rynkowe będą odpowiednie, format Total HD może być "reanimowany"). Informacja ta jest potwierdzeniem doniesień z połowy września - wtedy to Warner ogłosił, iż planuje "tymczasowe zawieszenie tego projektu".

29 czerwca 2007

Koncern Warner Home Video oznajmił, że opóźni premierę swojego dwuformatowego dysku Total HD. Płyta, zdolna do zapisania danych w formatach Blu-ray i HD DVD, miała trafić do sklepów w drugiej połowie bieżącego roku. Właśnie ogłoszono, że pierwsze filmy na Total HD trafią na rynek na początku przyszłego roku.

Steve Nickerson z Warner Home stwierdził, że ostateczna data nie została jeszcze ustalona. Total HD to dwustronna dwuformatowa płyta, zdolna do odtwarzania filmów i programów telewizyjnych w obu formatach wysokiej rozdzielczości. O stworzeniu takiego nośnika Warner Home poinformowało podczas tegorocznych targów CES.

Warner popiera oba konkurujące formaty. Stworzenie Total HD pozwala studiom filmowym, które opowiedziały się tylko po jednej ze stron, na poparcie obu formatów, bez konieczności "zdradzania" swoich.

Co prawda koszt produkcji takiego nośnika jest wyższy, niż Blu-ray lub HD DVD co może utrudnić rozpowszechnianie się Total HD. Z drugiej jednak strony tak długo, jak trwa "wojna formatów", kupno Total HD daje klientom gwarancję, że za parę lat nie będą musieli wyrzucać swoich ulubionych płyt do śmieci.

19 marzec 2007

Total HD najprawdopodobniej w czerwcu

Studio filmowe Warner ujawniło plany sprzedaży swych filmów we własnym formacie Total HD kilka miesięcy temu. Firma kontynuuje promocję swojego standardu, jako rozwiązanie rywalizacji pomiędzy formatami HD DVD oraz Blue-ray. Warner właśnie zapowiedział, że pierwsze dyski o ogranicznej pojemności mające wspierać z jednej strony format Blu-ray, z drugiej zaś HD DVD mają być gotowe do sprzedaży w czerwcu obecnego roku. Cena ma być niewiele droższa w porównaniu do płyt obsługujących tylko jeden z tych formatów. Dyski mają być również kompatybilne z konsolą Playstation 3

26 luty 2007

Kolejny film Blu-ray w sieci

Dzisiaj do sieci bittorrent trafił pierwszy film w technologii Blu-ray. Padło na Piąty Elemnet Luca Besona. Oficjalna nazwa relki to: Fifth.Element.Blu-ray.1080p.MPEG2.LPCM.5.1. Relka zawiera 91 plików o rozszeżeniach takich jak: bdmv, clpi, mpls oraz m2ts. Całość waży dokładnie: 24,484,219,818 bajtów ,czyli w przybliżeniu: 22.80 GB. Relka nie posiada żadnego PRE Time. Więcej informacji na ten temat wkrótce.

2 luty 2007

Pierwszy film Blu-ray w sieci

Zaledwie dwa tygodnie minęły od pojawienia się w internetowych sieciach p2p pierwszego filmu "zrippowanego" z płyt HD-DVD, a już dołączył do niego pierwszy tytuł skopiowany z krążka Blu-ray. Od kilku dni użytkownicy sieci BitTorrent pobrać mogą 22-gigabajtowy plik z animowanym filmem "Epoka Lodowcowa 2".

Pojawienie się w sieciach P2P pirackich kopii filmów wydanych na płytach HD DVD oraz Blu-ray jest konsekwencją złamania zabezpieczeń wykorzystywanych do ochrony danych zapisanych na tych krążkach. Jako pierwsze "padły" zabezpieczenia stosowane na nośnikach HD DVD - już w połowie stycznia w sieciach p2p pojawił się pliki .evo z filmem "Serenity" (19,6 GB). Niewiele więcej czasu internautom zajęło rozpracowanie systemu chroniącego dane na płytach Blu-ray - efektem tego jest udostępnienie w sieci Bittorrent pirackiej kopii filmu "Epoka Lodowcowa 2".

Przedstawiciele stowarzyszenia BDA (promującego format Blu-ray) na razie nie skomentowali oficjalnie doniesień o złamaniu zabezpieczeń. Swoje stanowisko przedstawiła za to organizacja AACS LA, reprezentująca firmy stosujące zabezpieczenia AACS (wykorzystywane na płytach HD DVD). Jej przedstawiciele wyjaśnili, iż nie można mówić o "złamaniu zabezpieczeń AACS", ponieważ opublikowana w Internecie metoda obejścia systemu jest związana z wadliwym zaimplementowaniem obsługi AACS w niektórych odtwarzaczach. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście "HD DVD - złamane, ale nie do końca" .

10 styczeń 2007

Więcej gigabajtów dla HD DVD. Jedną z zalet technologii Blu-ray jest to, że proponowane przez nią krążki oferują większą, w porównaniu do HD DVD, pojemność. O ile dwuwarstwowy nośnik HD DVD jest w stanie pomieścić do 30 GB, to płytka Blu-ray, także z dwiema warstwami, może przechowywać do 50 GB danych. To różnica aż 20 GB.

Różnicę tę może niebawem zniwelować nowy pomysł jednego z promotorów technologii HD DVD, japońskiej firmy Toshiba, która opracowała nowy nośnik o pojemności 51 GB. Pojemność ta została uzyskana dzięki "zamknięciu" w krążku nie dwóch, lecz trzech warstw dla danych. Każda z warstw 51-gigabajtowej jednostronnej płyty HD DVD-ROM (a więc tylko do odczytu) oferować ma pojemność 17 GB (obecnie, warstwy nośników HD DVD mogą mieścić do 15 GB danych).

Prototypowy nośnik mógł przechowywać około 7 godzin nagrania wideo wysokiej rozdzielczości (17 Mb/s). Nowy dysk rodziny HD DVD może zostać przedstawiony specjalistom z organizacji DVD Forum w tym jeszcze roku. Po uzyskaniu aprobaty, pierwsze tego typu produkty mogłyby pokazać się nawet pod koniec obecnego roku. Poniżej niewielka fotografia nośnika.

9 styczeń 2007

Specjaliści akademiccy odnieśli się w swych doniesieniach bezpośrednio do luki w systemie zabezpieczeń AACS (Advanced Access Content System), ujawnionej pod koniec ubiegłego roku przez hakera o pseudonimie Muslix64. AACS, jako standard ochrony praw autorskich i danych gromadzonych na płytach HD DVD i Blu-ray, został oficjalnie zaprezentowany w kwietniu 2005 r. i wydawał się być jednym z lepszych zabezpieczeń tego typu. Zyskał poparcie amerykańskich wytwórni filmowych (Walta Disneya, Warner Bros oraz całego Hollywoodu) oraz producentów sprzętowych i programowych odtwarzaczy, takich jak Matsushita Electric Industrial (Panasonic), Sony, Toshiba czy Microsoft.

W grudniu ubiegłego roku świat obiegła jednak wiadomość, że nowe formaty danych, choć młode "stażem", nie są zabezpieczone w sposób gwarantujący stuprocentową ochronę zgromadzonych na nich danych i powiązanych z nimi praw autorskich (Digital Rights Management). Za sprawą hakera, używającego pseudonimu Muslix64, w Internecie znalazły się informacje o sposobach poradzenia sobie z niektórymi elementami standardu szyfrowania AACS. Jak wspólnie twierdzą: prof. Ed Felten (wydział informatyki, Princeton University) oraz jego podopieczny, student Alex Halderman aplikacja przygotowana przez Muslix64 nie łamie systemu AACS, a jedynie otwiera drogę bardziej zaawansowanym użytkownikom do łatwiejszego znalezienia sposobu obejścia zabezpieczeń filmów dystrybuowanych na nośnikach HD DVD czy Blu-ray.

Nowoczesne odtwarzacze, oparte na standardzie AACS, używają specjalnych metod kryptograficznych do odczytywania bloków numerycznych (kluczy złożonych z sekwencji bitów), których poprawne zdekodowanie jest warunkiem koniecznym do obejrzenia danego filmu, zapisanego w nowych formatach. Tylko dzięki tym kluczom możliwe jest odblokowanie treści danych i sprawdzenia posiadania odpowiednich uprawnień (praw autorskich) do ich odtwarzania. Aplikacja programisty Muslix64 nie daje użytkownikom narzędzia do odkrywania tych ciągów bitów, ale umożliwia odszyfrowanie za pomocą odpowiednich algorytmów zawartości płyty, w przypadku wcześniejszego posiadania kluczy. Te zaś, według naukowców, mogą stać się w niedalekiej przyszłości pożądanym towarem w Internecie, a sposoby na ich publiczną dostępność z całą pewnością się znajdą.

Obecnie producenci i dystrybutorzy filmów nie są jednak bezbronni. System AACS jest zdecydowanie lepszy i bardziej wszechstronny od stosowanego w przypadku zwykłych płyt DVD rozwiązania CSS (Content Scrambling System). CSS został złamany kilka lat po premierze przez trzech hakerów, w tym jednego nastolatka (16 letni Norweg Jon Johansen). Advanced Access Content System pozwala dostawcom filmów reagować na zmieniającą się sytuację, poprzez wstawianie do filmów kolejnych kluczy, dzięki którym "przerobione" odtwarzacze, wyposażone w aplikację ze starszymi ciągami bitów, nie będą w stanie odnaleźć odpowiedniego kodu. Jest to jednak rozwiązanie pośrednie, bo jak zaznacza Halderman ta metoda będzie skuteczna jedynie w przypadku nowych filmów. Te, które znajdują już na rynku, po publicznym udostępnieniu kluczy potrzebnych do ich odtwarzania będą mogły być kopiowane dowolną ilość razy. Z tego powodu, zdaniem naukowców, docelowo powinno się opracować bardziej niezawodny system ochrony danych i praw autorskich niż AACS.

5 styczeń 2007

Total HD. Koniec wojny pomiędzy technologiami Blu-ray i HD DVD?

Warner Home Video zamierza zakończyć "formatową" wojnę pomiędzy technologiami Blu-ray oraz HD DVD. Wynajęci przez firmę technicy już wkrótce mają rozpocząć prace nad nowym formatem, hybrydą obu wspomnianych - Total HD.

Kevin Tsujihara, szef Warner Brothers Home Entertainment Group, ma zamiar oficjalnie ogłosić rozpoczęcie prac nad nowym formatem w najbliższy poniedziałek, w czasie otwarcia Consumer Electronics Show w Las Vegas, największych na świecie targów elektroniki użytkowej.

W wywiadzie udzielonym kilka dni temu magazynowi "Times" Tsujihara opisuje Total HD jako format, który sprawi, że studia będą miały możliwość dotarcia do znacznie szerszej liczby klientów, bez względu na to, za którym z formatów się opowiadają. Zgodnie z doniesieniami Total HD poza połączeniem standardów Blu-ray i HD DVD ma też wykorzystać technologię klasycznego DVD. Dzięki temu na jednym dysku znajdzie się kombinacja trzech dostępnych obecnie formatów.

Obecnie Blu-ray i HD DVD są ze sobą niekompatybilne. Firmy produkujące sprzęt elektroniczny dopiero planują wprowadzenie do sprzedaży urządzeń mogących odtwarzać obydwa formaty. Jedno z nich zaprezentuje na Consumer Electronics Show firma LG.

4 styczeń 2007

Koncern filmowy Warner Bros opracował nowy typ nośnika optycznego, który będzie można odtwarzać zarówno w urządzeniach obsługujących format Blu-ray, jak i HD DVD - poinformował The New York Times. Total HD, bo tak nazywać ma się nowy standard, swoją oficjalną premierę ma mieć na targach CES. O tym, że pracownicy Warner Bros. prowadzą prace nad takimi płytami, informowaliśmy już kilka miesięcy temu, jednak do tej pory nie było wiadomo, czy nośniki te w ogóle trafią na rynek. Na razie nie wiadomo, czy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na płycie będzie można nagrać film w trzech standardach ( Blu-ray, DVD, HD DVD ), czy tylko w dwóch ( Blu-ray, HD DVD ) - wszelkie szczegóły ujawnione zostaną dopiero na Consumer Electronics Show.

Przedstawiciele koncernu mówią, iż pojawienie się na rynku Total HD będzie niezmiernie korzystne dla klientów - ponieważ kupując film na takiej płycie będą mogli go odtworzyć niezależnie od tego, jaki mają odtwarzacz ( Blu-ray czy HD DVD ). W tej chwili klienci mają dwa podstawowe problemy z nowymi formatami - po pierwsze, nie mają pewności jaki odtwarzacz powinni kupić, bo nie wiadomo, która technologia ostatecznie zatryumfuje na rynku. Po drugie, nawet jeśli dokonają wyboru i kupią jeden z dwóch odtwarzaczy, to pojawia się problem z dostępnością filmów. Polega on na tym, że tylko kilka hollywoodzkich wytwórni zdecydowało na wydawanie filmów w obydwu nowych formatach - tak więc może się okazać, że interesujący danego klienta film nigdy nie zostanie wydane na płycie, którą będzie on mógł odtworzyć w domu. Dysk Total HD ma rozwiązać te problemy.

Analitycy zwracają też uwagę, że do sukcesu nowego formatu niezbędne będzie przekonanie konkurentów Warnera ( tzn. innych koncernów filmowych ) do wydawania filmów na krążkach Total HD. Specjaliści ostrzegają też, że pojawienie się nowego typu płyt z filmami może w ogóle zniechęcić klientów do nowych formatów - już teraz w sklepach muszą oni wybierać spośród trzech typów krążków filmowych ( Blu-ray, DVD, HD DVD ), zaś po premierze Total HD dojdzie do tego czwarty typ.

Warto wspomnieć, że wprowadzanie hybrydowych płyt nie jest jedynym pomysłem na "pogodzenie" formatów - koreański koncern LG Electronics poinformował właśnie, że zamierza zaprezentować na targach CES odtwarzacz, który będzie obsługiwał zarówno standard HD DVD, jak i Blu-ray.

6 październik 2006

Sony Pictures wprowadza jutro pierwszy film nagrany na 50GB dwuwarstwowym Blu-ray Disc’u. Będzie to film „Click”. Miesiąc potem w połowie listopada a dokładnie 14 listopada pojawi się film „Black Hawk Down”. Jeszcze przed Świętami, 12 grudnia, pojawi się trzeci tytuł „The Ballad of Ricky Bobby”.

Na filmach będzie można znaleźć specjalnie przygotowane dodatki. „Click” będzie zawierał podobne dodatki jak na płycie DVD, ale w HD, „Black Hawk Down” zostanie doposażony w Blu-wizard, specjalną technologię umożliwiającą wybór sposobu prezentacji dodatków.

Sony jest pewne, że będzie miało przed Świętami więcej wydanych Blu-ray Disc niż HD DVD. Na grudzień zapowiedziano takie tytuły jak: „The Descent” (Paramount), „The Devil Wears Prada” oraz „Transporter 2” (Fox).

W styczniu ukażą się „We Were Soldiers” i “The Manchurian Candidate” (Paramount).

Złą wiadomością jest to, że wytwórcy Blu-ray Disc wprowadzają już kosy regionalne. Będą one inaczej ustawione niż miało to miejsce w przypadku DVD. Japonia i USA będą miały ten sam kod regionalny.

3 sierpień 2006

SONY i Microsoft przygotowują się do wielkiej walki nie tylko o graczy, ale także i o amatorów kina domowego. Najbliższe miesiące bowiem mają zadecydować, który ze standardów płyt przygotowanych pod nagrania Hi Definition przyjmie się na rynku lepiej.

Na chwilę obecną ciężko ocenić, który z formatów, czy promowany przez SONY Blu-ray Disc, czy też wprowadzany ostatnio intensywnie przez Microsoft HD DVD, będzie zwycięzcą w tym starciu. Jako, iż PlayStation3 jeszcze nie ujrzało światła dziennego, a czytnik HD DVD w XBOX360 dopiero raczkuje w formie ledwo wypuszczonego dołączanego do konsoli pudełka, musimy wesprzeć się tym razem na ocenach pierwszych stacjonarnych czytników kina domowego, obsługujących powyższe standardy. A takiej oceny dokonał m.in. serwis Ars Technica, który w swoim artykule zamieścił wyniki paru testów urządzeń HD Video. Jak dowiadujemy się z owego tekstu, pierwsze czytniki już istnieją na rynku, tak samo jak i pierwsze pozycje filmów dostępnych w obu formatach. Ich sprawność działania jednak pozostawia wiele do życzenia. Głównym problemem urządzeń w przypadku obu formatów jest czas dostępu i prędkość odtwarzanych danych. Dodatkową trudnością do oceny był także brak możliwości wymiernego porównania filmów, których po pierwsze prawie nie było, a po drugie nie było dostępnego tytułu obecnego na obu nośnikach. Z pomocną dłonią wyszedł jednak Warner, który wypuścił 3 tytuły zarówno na Blu-ray Disc jak i na HD DVD: Training Day, Rumor Has It..., oraz Kiss Kiss Bang Bang. Zaraz po ich ukazaniu rozpoczęły się wnikliwe testy porównawcze. Co prawda różnic nie dostrzegą zapewne domowi użytkownicy, jakkolwiek koneserzy kina domowego zrobili delikatny ukłon uznania w kierunku HD DVD. Blu-ray przegrał nieznacznie jak się okazało w jakości obrazu na krawędziach ekranu. Czasami daje się w nim także zauważyć pewne drobne artefakty. Poważny problem “niebieskich krążków” tkwi też w powiększaniu i “docinaniu” obrazu, jakkolwiek może to być wina nie tyle samej technologi, ile obecnie dostępnych słabej jakości czytników.

Wydaje się, iż tą pierwsza, rozbiegową rundę starcia obu formatów wygrywa HD DVD. Wojna jednak się dopiero rozpoczyna, i na jej wstępny werdykt przyjdzie nam zapewne poczekać przynajmniej do wiosny przyszłego roku.

6 maj 2006

Pierwsze filmy zapisane na płytach Blu-ray trafią do sklepów nieco później niż planowano, czyli 20 czerwca bieżącego roku. Krążki z kinowymi hitami w wysokiej rozdzielczości (HD) miały trafić na półki sklepowe już 23 maja, ale wygląda na to, że odtwarzacze Blu-ray nie są jeszcze gotowe, a Sony – pierwszy producent wprowadzający filmy na nośnikach BD – został poproszony przez swoich partnerów o zwłokę, dopóki sprzęt zostanie pozbawiony wszelkich usterek. Firma Samsung rozpocznie sprzedaż odtwarzaczy Blu-ray dopiero 25 czerwca, więc przez kilka dni będą do kupienia filmy, których nie będzie można obejrzeć. Pierwszymi tytułami z filmoteki Sony mają być: Underworld Evolution, Resident Evil: Apocalypse oraz House of the Flying Daggers. Konkurencyjne rozwiązanie, filmy na płytach HD-DVD, można kupować od kwietnia. Ponadto, według raportów, debiutancka partia odtwarzaczy HD-DVD została już wyprzedana.

19 kwiecień 2006

Pierwsze filmy zapisane na nośnikach HD-DVD trafiły już wczoraj do sklepów. Wraz z krążkami na rynku pojawiła się ograniczona liczba odtwarzaczy HD DVD Toshiby. Na sklepowych półkach znajdziemy takie tytuły, jak „Upiór w operze”, „Ostatni samuraj” czy „Serenity”. Pod koniec tego miesiąca będzie można zakupić inne filmy z wytwórni Universal Pictures, min. „Doom” oraz „Apollo 13”. Każdy film oferowany będzie w liczbie 10 tys. sztuk. Również 10 tys. egzemplarzy odtwarzaczy HD DVD zagości początkowo na rynku.

31 marzec 2006 Toshiba wprowadza do sklepów pierwszy odtwarzacz HD DVD.

Sprzęt trafi w pierwszym rzędzie do odbiorców japońskich. Jednocześnie, nowa oferta Toshiby sprawia, że japońska firma jest pierwszym dostawcą oferującym na rynku odtwarzacz dysków optycznych nowej generacji. Sprzęt oznaczany symbolem HD-XA1 współpracuje z nośnikami HD DVD, DVD, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, CD, CD-R i CD-RW. Odtwarzacz wyposażony jest w złącze HDMI (High Definition Multimedia Interface). Sprzęt pozwala na przesyłanie do wyświetlaczy obrazu o rozdzielczościach 480i, 480p, 1080i i 720p. W urządzenie wbudowano dekodery Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS oraz DTS-HD. Sprzęt radzi sobie z odtwarzaniem muzyki z plików MP3 i WMA. Menu ekranowe dostępne jest w trzech językach, japońskim, angielskim i francuskim. W HD-XA1 znalazły się złącza USB, RS-232C i Ethernet. Sprzęt nie posiada blokady regionalnej, co pozwala mu na odtwarzanie dysków HD DVD zakupionych gdziekolwiek na świcie.

Firma sądzi, że do marca 2007 roku uda się jej sprzedać około 600-700 tys. nowych odtwarzaczy. Jednocześnie potwierdza, że chce przedstawić komputery PC wyposażone w nowe napędy na przełomie kwietnia i czerwca.

11 luty 2006

Filmy Sony na Blu-ray będą droższe od DVD o 15-20 %

Koncern Sony Pictures podał ceny filmów, które w pierwszej kolejności trafią na rynek na krążkach Blu-ray. Wydania te będą kosztowały w USA od 17,95 do 23,45 USD - będą więc o 15-20% droższe od filmów na DVD.

Lista filmów, które Sony Pictures zamierza w tym roku wprowadzić do sprzedaży na płytach Blu-ray znana była już wcześniej - teraz koncern podał ich ceny. Okazało się, że za starsze filmy, które już wcześniej dostępne były na DVD (m.in. "Hitch" czy "Piąty element") zapłacić trzeba będzie 17,95 USD. Wydania Blu-ray nowych filmów - np. "Underworld: Evolution" - wyceniono na 23,45 USD.

Analitycy z firmy Envisioneering skrupulatnie wyliczyli, iż taki cennik oznacza, iż filmy wydawane na Blu-ray będą średnio o 15-20% droższe od standardowych wydań DVD - przynajmniej w pierwszej fazie sprzedaży. Później ich ceny powinny się stopniowo obniżać - wraz z upowszechnianiem się standardu Blu-ray oraz rosnącą konkurencją w tym sektorze rynku.

Nie wiadomo na razie, ile kosztować będą filmy wydawane w konkurencyjnym dla Blu-ray standardzie - HD DVD. Eksperci przypuszczają jednak, iż mogą one być tańsze, ponieważ koszty produkcji płyt HD DVD są zdecydowanie niższe niż w przypadku krążków Blu-ray.

1 wrzesień 2005

Na dyski HD-DVD trzeba jeszcze długo czekać

Okazuje się, że zapowiadana amerykańska i europejska premiera nowej generacji dysków optycznych HD-DVD opóźni się. Toshiba, główny promotor tego rozwiązania, ogłosiła, że najprawdopodobniej premiera odbędzie się dopiero w połowie przyszłego roku.

Mimo, że termin japońskiej inauguracji nowych dysków i napędów wciąż jest aktualny to jak mówi Keisuke Ohmori, rzecznik prasowy tokijskiej Toshiby: "Większość naszych partnerów życzy sobie inauguracji na wielką skalę. Chcemy więc zoptymalizować termin wprowadzenia HD-DVD na każdym rynku."

Dokładna data wprowadzenia HD-DVD nie została określona, ale opóźnienie jest o tyle dziwne, że wcześniej można było odnieść wrażenie, iż grupie wspierającej technologię (między innymi Toshiba, NEC czy Sanyo) zależy na jak najszybszym i masowych rozpoczęciu sprzedaży. Każde opóźnienie prowadzi do ryzyka, że rynek zostanie już opanowany przez producentów promujących konkurencyjne rozwiązanie - dyski Blu-ray.

Dotychczas, jedną z głównych przewag rozwiązań Toshiby był fakt, że premiera Blu-ray odbyć się miała znacznie później. Dałoby to szansę utworzenia lojalnej grupy użytkowników, którzy po zapoznaniu się z HD-DVD i zakupieniu odpowiedniego sprzętu niechętnie przestawialiby się na konkurencyjne nośniki.





Statystyki strony

Wszystkie filmy:
4195
Polskie okładki Blu-ray:
2868
BD-Info [Blu-ray]:
3596
BD-Info [4K Ultra HD]:
493
Video Bitrate [Blu-ray]:
3464
Video Bitrate [UHD]:
411
Skany płyt Blu-ray:
3996
Ostatnia zmiana: 06-10-2024 17:50

facebook.com/groups/poraleu
facebook.com/poral.eu

O serwisie

Polski Portal Blu-ray - poral.eu powstał w 2006 roku na którym znajdują się prawie wszystkie filmy Blu-ray i 4K Ultra HD, które zostały wydane w Polsce oraz poza granicami Polski z polską wersją jezykową. Jakie informacje umieszczam? Podstawa to BD-Info, wykres Video Bitrate, skany opakowania lub zdjęcia. Pozostałe to screen-y z filmu i menu, ciekawszych dodatków oraz specyfikacja materiałów dodatkowych.

Kontakt   Dostęp   Kolekcja   DVD   HD-DVD   Ericsson   Przelicznik

               

e-mail: slawomir@poral.net ⓒ 2006 poral.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone.